Jak na pracovní plán?
Než si takovou otázku položíme, měli bychom si nejprve ujasnit, co to pracovní plán je, proč jej mít a jak takový plán vlastně vnímat.
Já mám rád přirovnání k dovolené. Když plánujeme dovolenou, s rodinou, partnerem, kamarády, obvykle je to emoční záležitost, to znamená, že se na takovou dovolenou, a tím spojené plánování, doslova těšíme.
Každá dovolená má určitý cíl, něco od ní očekáváme, obvykle odpočinek, nabití energií, chceme něco zajímavého zažít. Samozřejmě záleží na tom s kým na tu dovolenou jedeme, zda jedeme sami, s partnerem, s celou rodinou nebo partou kamarádů.
Každopádně, abychom tu dovolenou prožili podle našich představ, je dobré si ji naplánovat - pakliže chceme předejít tomu, že dovolená nevyjde. Pokud chceme mít tedy výsledek dovolené pod kontrolou, tím si ji precizněji naplánujeme.
Plánujeme tedy:
čím pojedeme
kde budeme spát
co tam budeme dělat
jak se budeme bavit
co budeme jíst
a mnohé další
Plánujeme i černé scénáře, pro případ, že by se něco přihodilo, tj. uzavřeme si cestovní pojištění, zmapujeme místní zdravotní péči, nemocnice v okolí, vezmeme s sebou základní léky apod.
Pak si takovou dovolenou, s vysokou pravděpodobností, naplno užijeme.
Velmi podobně bychom měli stavět pracovní plán
Abychom měli pod kontrolou cíl pracovního plánu, měli bychom znát aktivity, které k tomuto cíli vedou.
Osobně, po zkušenostech, plánuji spíše krátkodobě. Krátkodobě u mě znamená ROČNÍ PLÁN.
Dříve jsem plánoval velmi podrobně na delší období, 2, 3, 4, 5 let, nicméně aktuálně mi to nedává smysl. Doba se natolik zrychlila, má nespočet proměnných, je tak dynamická, že už po roce a půl by podrobný plán, z mého pohledu nedával smysl.
Roční plán je pro mě dostatečně dlouhý k realizaci zajímavých výsledků, zároveň dostatečně krátký pro podrobné plánování.
Spolu s ročním plánem bychom měli mít dlouhodobou vizi, ale o tom zas někdy jindy.
Jaké jsou nejčastější důvody, proč pracovní plány nefungují nebo fungují jen z části?
Nemáme žádný plán
Plán je nutné zlo, nedodržuje se
Plán se přepálí nebo podhodnotí
Plán je postaven chybně, nevychází ze silných a slabých stránek, chybí "PROČ", chybí motivační prvky, odměny apod.
Plán je složitý, složitost a s tím spojená časová náročnost, odrazuje od průběžného použití
Jak by měl plán vypadat? Co by měl v nás vzbuzovat? Jak bychom ho měli používat, aby fungoval?
3 body, na které bychom měli myslet ještě předtím, než začneme plán tvořit.
Plán by měl být pro nás nástroj na plnění snů, podobně jako zmíněná dovolená. Plán by měl vzbuzovat pocity radosti, euforie, touhy.
Plán by měl být přesným návodem, vodítkem, pomocníkem, jak těchto snů dosáhnout - ukazuje nám cestu, kudy jít.
Plán či jeho klíčové body, bychom měli mít každý den na očích - tabule, velký papír nalepený na stěně v pracovně, apod.
8 bodů, které nám pomohou postavit plán snů - základní struktura
DEFINOVAT SI SVÉ "PROČ" tzn. proč děláme co děláme, proč každý den vstáváme, proč pracujeme atd. = cesta k přirozené motivaci. Z mého pohledu jeden z nejdůležitějších aspektů plánu!
SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY - uvědomění si sama sebe, prostor k postupnému budování přirozeného sebe/vědomí. Plán by měl být opřen o silné stránky s vědomím těch slabých.
FINANČNÍ VÝSLEDEK - přesně definovat číslo, které chceme dosáhnout za rok/kvartál/měsíc/týden! Jakmile postavíme další body plánu, k číslům bychom se měli vrátit a na základě dalších proměnných, je znovu upravit (použít proměnné jako dovolená, vzdělávání = progrese či degrese v jednotlivých měsících)
VZDĚLÁVÁNÍ - jaké, kdy a co by mělo být výsledkem. Kontinuální vzdělávání (teorie a praxe) je klíčový nástroj k rozvinutí silných stránek = dostáváme pod kontrolu progresivní růst.
KARIÉRA - kam se chceme posunout a kdy to má být
SOUKROMÉ CÍLE, ODMĚNY - kniha, kabelka, hodinky, byt, dům, auto atp. - je potřeba se průběžně odměňovat
DOVOLENÁ - kdy přesně a kde (ideálně 4 x ročně, z toho 2 x ročně delší dovolená = je potřeba dobíjet baterky)
SPORT, OTUŽOVÁNÍ apod. - kdy, kolikrát, cíl, atd. Pokud intenzivně pracujeme, je potřeba duševní aktivity kompenzovat fyzickými, dobíjet energii, aktivně relaxovat, udržovat si určitý balanc, rovnováhu. Takové nastavení nám pomůže v celém procesu udržet potřebný nadhled a fokus na výsledek. Sport nám zároveň pomáhá překonávat sama sebe, naše hranice, což se nám následně přirozeně projektuje i do dalších oblastí života včetně toho pracovního.
A jaké uvědomění mi nejvíce pomáhá k efektivnímu plánování?
Pracovní plán neslouží k tomu, abychom jej do detailu splnili, není to nástroj, který by nám měl působit stres!
Pracovní plán je návodem, vodítkem, cestou, která posune především nás samotné a posune nás blíže k našim snům.
Hezký výsledek je pak příjemný bonus navíc!
Další krátké, stručné, ihned uchopitelné obchodní tipy, triky, hacky, ostřílené praxí, najdete v audio podobě v podcastu ==> HACKNI BYZNYS
Podcasty
V podcastech najdete krátké, stručné, ihned uchopitelné obchodní tipy, triky, hacky, ostřílené praxí, z širokého spektra procesů podnikání, řízení firem, týmů, sebe sama, výkonu, rovnováhy a mnohé další…